کالج اورست : اولین و مجهزترین آموزشگاه تخصصی کامپیوتر ، شبکه و برنامه نویسی در کرج با بیش از 13000 فارغ التحصیل (تاسیس 1388 )

آشنایی با لینوکس فدورا

آشنایی با لینوکس فدورا

  • 1397/9/1
  • مقالات آموزش لینوکس
  • 791 بازدید

نسخه های مختلفی از سیستم عامل های مختلف تولید و منتشر شده اند که شاید بیشتر کاربران با آنها آشنایینداشته باشند. یکی از این سیستم عامل ها Fedora نام دارد.

 

فدورا سیستم عاملی بر پایه لینوکس میباشد. کاربرانی که به سیستم عامل های لینوکسی علاقمند هستند با این نسخه آشنایی کامل دارند و یکی از نسخه های محبوب لینوکس به شمار میرود.

 

کالج اورست در ادامه مطلب توضیحاتی پیرامون سیستم عامل فدورا خواهد داد.

 

فدورا در گذشته با نام Fedora Core خوانده میشد، یک سیستم‌عامل رایانه‌ای و توزیعی از لینوکس است که توسط اعضای پروژه فدورا توسعه داده میشود. این پروژه توسط شرکت Red Hat حمایت میشود.

هدف این پروژه ساخت یک سیستم‌عامل چندمنظوره است که به‌طور کلی از بسته‌های نرم‌افزاری رایگان ایجاد شده‌است. این توزیع به آسانی نصب و تنظیم میشود.

هر 6 یا 8 ماه یک نسخه جدید از فدورا عرضه میشود و همراه این سیستم‌عامل برنامه‌های زیادی عرضه میگردد.

 

در سال 2008 لینوس توروالدز، نویسنده هسته لینوکس، اعلام داشت که به جهت پشتبانی مناسب فدورا از معماری ریز پردازنده‌های پاور پی‌سی که مورد علاقه وی می‌باشد از فدورا استفاده میکند.

 

برای نصب نرم افزارهای لینوکس از مخازن (Repo) مربوط به هر نسخه استفاده میشود.

 

همانطور که از نام مخزن مشخص است، محلی است برای ذخیره و یا انبار کردن چیزی. مثلا مخزن آب که آب مورد نیاز را ذخیره می کند و یا مخزن بنزین.


در دنیای لینوکس هم به همین صورت مخازنی وجود دارد. بسته های نرم افزاری و یا آپدیت (Update) های نرم افزارها در یک محلی به نام مخزن یا همان Repo ذخیره می شوند که کاربران از آنها استفاده کنند. یکی از سودهای این کار این است که دیگر نیازی نیست کاربر به سایت های متفاوت سر بزند و نرم افزار خود را دانلود یا آپدیت کند. با اتصال به مخازن میتوانید نرم افزارهای مورد نیاز خودتان را نصب یا آپدیت کنید. البته بعضی اوقات هم ممکن است نرم افزاری را بخواهید و داخل مخازن وجود نداشته باشد.


هر توزیع لینوکس مخازن مربوط به خودش را دارد و مخازن مختلفی هم برای یک توزیع وجود دارد. به عنوان مثال بعضی از مخازن بسته های آپدیت را شامل میشوند و بعضی هم نرم افزارهایی که در حالت آزمایشی یا Test هستند و به همین ترتیب انواع مختلفی جهت کاربرد های مختلفی وجود دارد.


این مخازن روی اینترنت قرار دارند، یعنی برای استفاده از این مخازن باید به اینترنت متصل شویم تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم. البته میتوانیم یک مخزن محلی نیز درست کنیم.


به صورت پیش فرض داخل فدورا 2 مخزن به نام های Fedora و Fedora-Updates روی سیستم فعال هستند. برای استفاده از مخازن ابزارهایی به نام مدیریت بسته مانند Yum و Kpackagekit و yumex وجود دارد که میتوان استفاده کرد.

4.2 stars – 159 reviews