کالج اورست : اولین و مجهزترین آموزشگاه تخصصی کامپیوتر ، شبکه و برنامه نویسی در کرج با بیش از 13000 فارغ التحصیل (تاسیس 1388 )

چطور می توانم مهندس شبکه شوم؟ چه دوره هایی را باید طی کنم؟

چطور می توانم مهندس شبکه شوم؟ چه دوره هایی را باید طی کنم؟

  • 1399/9/26
  • مقالات آموزش مایکروسافت
  • 554 بازدید

یک شبکه کامپیوتری از دو بخش تشکیل شده است.

 اول بخش سخت افزاری که شامل کابل ها و تجهیزاتی که کلاینت ها (کاربران عادی) را به سرور (کامپیوتر اصلی) متصل نموده و برای خروج از شبکه و بازگشت مسیریابی می نماید.

دوم بخش نرم افزاری مانند سیستم عاملی که بر روی سرور و کلاینت ها نصب می شود و تنظیمات نرم افزاری شبکه.

 پیشنیاز این دوره ها دوره ای به نام نتورک پلاس (Network+) است که از طرف شرکت کامپ تیا (CompTIA) ارائه شده است. این دوره 36 ساعت بوده که در یک دوره کوتاه مدت حدودا یک ماهه (هفته ای دو یا سه جلسه ۳ساعته) و یا به صورت کمپ سه روزه (روزی ۸ ساعت و سه روزه) برگزار می گردد.

بعد از گذراندن Network+ می توانید دوره MCSE که دوره عمومی مایکروسافت است را گذرانده (236 ساعت و بین هفت تا یازده ماه) و یا در دوره CCNA که اولین دوره از مهندسی سیسکوو 60 ساعت است شرکت کنید (حدوداً 2 ماه و یا کمپ 7 روزه متوالی)

Network+ ، یک دوره آموزشی کوتاه مدت یک یا دو ماهه است که عموما شامل مبانی شبکه است . این دوره آموزشی شما را در درک مباحث Microsoft و Cisco کمک میکند . این دوره پیشنیاز MCSE و CCNA است. در این دوره آموزشی ، با مفاهیم اولیه شبکه آشنا شده و با توجه به قرار گرفتن در جو کلاس و رد و بدل شدن اطلاعات بین اساتید و دانشجویان ، شما برای انتخاب راه خود دید بازتری خواهید داشت. پس از گذراندن نتورک پلاس ، علاقه مندان می توانند بین آموزشهای مایکروسافت و سیسکو یکی را انتخاب نمایند.

1- دوره های مایکروسافت (دوره MCSE) به آموزش شبکه در بستر نرم افزاری و راه اندازی شبکه های کامپیوتری با استفاده از سیستم عامل های مایکروسافت ( win Server 2012 ) و سرویس های مختلف این سیستم عامل ها و همچنین مدیریت کاربران در سطوح دسترسی مختلف ، می پردازد.

2- دوره های سیسکو عموما به راه اندازی شبکه های کامپیوتری در بستر سخت افزاری می پردازند ، طراحی و ساختاربندی فیزیکی شبکه ، تنظیم ، راه اندازی و نگهداری روتر و سوئیچ های سیسکو از مباحث مهم این دوره های آموزشی هستند. اولین کورس دوره های سیسکو و در حقیقت دروازه ورودی آن ، CCNA نام دارد ، پس از گذراندن این دوره می توانید دوره های حرفه ای تر سیسکو به نام CCNP را بگذرانید ، حرفه ای ترین و بالاترین سطح مدارک سیسکو نیز CCIE نام دارد که در ایران کمتر از 50 نفر به این مدرک دست یافته اند .

این دو گرایش (مایکروسافت و سیسکو) هیچ اولویتی نسبت به هم ندارند و توصیه کارشناسان کندو این است که فراگیران عزیز تلاش کنند این دو دوره را به صورت همزمان بیاموزند.

4.4 stars – 131 reviews