کالج اورست : اولین و مجهزترین آموزشگاه تخصصی کامپیوتر ، شبکه و برنامه نویسی در کرج با بیش از 13000 فارغ التحصیل (تاسیس 1388 )

جاوا یا پایتون: کدام زبان برنامه نویسی قوی تر است؟

جاوا یا پایتون: کدام زبان برنامه نویسی قوی تر است؟

  • 1397/9/1
  • مقالات آموزش جاوا
  • 2150 بازدید

زبان های برنامه نویسی جاوا (Java) و پایتون (Python)، از جمله زبان هایی هستند در حال حاضر به صورت گسترده استفاده می شوند.

حال سؤال اینجاست که کدام یک از این دو زبان برنامه نویسی انتخاب مناسب تری برای توسعه ی نرم افزارهای کاربردی (applications) است؟

برخی از افراد، بر مبنای معیارهای زیر یکی از این دو زبان برنامه نویسی را انتخاب می کنند:

– طول برنامه (تعداد خطوط کد): برنامه هایی که به زبان پایتون نوشته می شوند، نوعاً کوتاه تر از برنامه های متناظر به زبان جاوا هستند. بعضی از افراد معتقدند که با استفاده از زبان های پویایی (dynamic languages) مثل پایتون می توان ده مرتبه سریع تر از زبان های ایستا (static languages) کد زد .

– زمان اجرای برنامه: معمولاً زمان اجرای برنامه هایی که به زبان جاوا نوشته شده اند کوتاه تر از زمان اجرای برنامه هایی است که به زبان پایتون نوشته شده باشند (چون در زبان پایتون بررسی انواع یا همان type checking در زمان اجرای برنامه انجام می شود).

– راحتی یادگیری: بسیاری از افراد معتقدند که یادگیری زبان پایتون برای افراد مبتدی آسان تر است.

– توسعه ی اپلیکیشن های تحت وب: برخی از افراد معتقدند که با وجود چارچوب هایی که پایتون برای توسعه ی سریع اپلیکیشن های تحت وب ارائه کرده است، جاوا برای توسعه ی اپلیکیشن های مقیاس پذیر (در صورتی که تعداد کاربران متغیر باشد) مناسب تر است.

– ساخت و نگهداری سیستم های بزرگ: عده ای معتقدند که زبان جاوا برای توسعه ی سیستم های بزرگ و نیز سیستم هایی که باید تحمل خطای بالایی داشته باشند، مناسب تر است.

– پشتیبانی از پارادایم های (Paradigm) مختلف برنامه نویسی: برخی از افراد معتقدند که با وجود قابلیت هایی که به نسخه های جدید جاوا افزوده شده است، با توجه به اینکه زبان پایتون از پارادایم های مختلف برنامه نویسی (شامل functional و object oriented) پشتیبانی می کند، زبان پایتون برای برنامه نویسی مبتنی بر تحلیل وظیفه مندی ها (functional programming) مناسب تر است؛ مخصوصاً که با استفاده از ابزارهایی مانند JYthon و IronPython می توان به زبان پایتون کد زد و سپس آن را در سایر محیط های توسعه (جاوا و .Net) به کار برد.

بنابراین، نمی توان ادعا کرد که یکی از این دو زبان به طور قطع بر زبان دیگر برتری دارد. بسته به هدف برنامه نویس، ممکن است یکی از این دو زبان برنامه نویسی مناسب تر باشد.

4.1 stars – 112 reviews