آموزشگاه تخصصی کامپیوتر،شبکه و برنامه نویسی در کرج

برنامه نویسی

آشنایی با دوره ها و زبان های برنامه نویسی

مقدمه یادگیری زبان برنامه نویسی

برنامه نویسی مبحثی ست که کم و بیش همه افراد علاقه مند به دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات به آن اشتیاق دارند. گاهی این علاقه آنقدر زیاد می شود که فرد تصمیم می گیرد تا شروع به یادگیری برنامه نویسی کند. اما وقتی وارد دنیای برنامه نویسی می شوند با کوهی از سوالات و زبان های مختلف روبرو میشوند که انتخاب راه برای آنها بسیار سخت می شود.
از کدام زبان برنامه نویسی شروع کنم ؟ کدام زبان برنامه نویسی بهتر است ؟ کدام زبان برنامه نویسی پول ساز تر است؟ و ...
در این مقاله 10 فاکتور مهم  برای شروع برنامه نویسی ذکر می شود تا کمکی برای شما در انتخاب راه باشد تا بتوانید در مسیری درست قدم بردارید.

1- پیش نیازها برای شروع برنامه نویسی :

قبل از شروع به یادگیری کدنویسی ابتدا پیش نیازهای مربوط به برنامه نویسی را خوب یادبگیرید. یک برنامه نویس هنگامی موفق می شود که قدرت تجزیه و تحلیل یک سیستم را داشته باشد. بتواند مسائل را به خوبی حل کند. با مفاهیمی چون طراحی و تحلیل الگوریتم و فلوچارت غریبه نباشد. یک برنامه نویس خوب باید بتواند بهترین الگوریتم و ساختمان داده را برای کد خود طراحی کند. شاید شما بتوانید یک برنامه را با چندین روش بنویسید ولی بهترین روش الگوریتمی ست که فاکتورهایی مانند سرعت، دقت، امنیت و ... را داشته باشد.

پس اگر با این مفاهیم آشنایی ندارید می توانید از طریق لینک های زیر اقدام به یادگیری کنید :

  • آموزش طراحی و تحلیل الگوریتم
  • آموزش ساختمان داده

2- مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT) :

شما به عنوان یک برنامه نویس باید با مفاهیم IT آشنا باشید. مثلا کدهای شما چگونه اجرا می شوند ؟ چگونه به  سمت سرور می روند ؟ پروتکل چیست ؟ مفسر با کامپایلر چه تفات هایی دارند؟ نرم فزار، سخت افزار، شبکه و ...  

3- انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب:

زبان های زیادی برای برنامه نویسی وجود دارند. ولی تقریبا می توان گفت که سینتکس و یا دستور اکثر زبان های برنامه نویسی مشابه زبان C++ (سی پلاس پلاس) است. پس پیشنهاد می کنم اگر مبتدی هستید آموزش زیان C++ را کامل یاد بگیرید.

4- استفاده از محیط برنامه نویسی مناسب :

اگر مبتدی هستید حتما از ساده ترین محیط ها و ویرایشگرهای متن برای کدنویسی استفاده کنید. محیط های حرفه ای جهت برنامه نویسی، افراد مبتدی را تنبل می کند. محیط های حرفه ای دستورات رو بعد از ورود یک حرف برای شما تایپ می کند و اینگونه می شود که عملا قدرت تایپ دستورات از شما گرفته و شما به نوعی در تایپ دستورات تنبل بار می آیید و در آینده با قواعد و دستورات بیگانه می شوید و همچنین در رفع خطاهای برنامه خود دچار مشکل می شوید.

5- زبان انگلیسی تخصصی :

زبان بین المللی در رشته IT انگلیسی می باشد. هر چقدر به زبان انگلیسی (تخصصی رشته IT) مسلط تر باشید، یادگیری و رفع خطا برای شما آسان تر خواهد بود. این علم هر روز در حال پیشرفت است و شما هم مجبورید هرروز مقالات و یا کتابهایی به زبان انگلیسی بخوانید. پس برای تقویت زبان انگلیسی تخصصی خود تلاش بیشتری کنید.

6- جهت دادن به مسیر یادگیری برنامه نویسی:

تقریبا زبان های برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند.
1-  زبان های برنامه نویسی دسکتاپ  برای اجرا در سیستم عامل های مختلف. مانند نرم افزارهای اتوماسیون اداری، ماشین حساب، پخش ویدیو و برنامه های موبایل و غیره
زبان های برنامه نویسی تحت وب : که به منظور وب نویسی طراحی و توسعه داده شده اند. مانند شبکه های اجتماعی ، فروشگاه ها اینترنتی و ...
سعی کنید برای شروع،  مسیر درست را برای ادامه انتخاب کنید و ببینید به کدام یک از این نوع زبان ها علاقه دارید.

مثلا زبان برنامه نویسی سی شارپ ، زبان برنامه نویسی پایتون ، زبان برنامه نویسی جاوا، زبان برنامه نویسی php , زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت از جمله زبان های برنامه نویسی دسکتاپ و تحت وب هستند که بسیار قدرتمند و محبوب می باشند.

7- نا امید نشوید:

از ابتدا تا انتها بارها پیش می آید که برنامه شما دچار خطاهایی می شود که رفع آن برای شما بسیار دشوار می شود. این باعث می شود که شما از ادامه کار منصرف شوید و با خود بگویید که استعداد کافی برای یادگیری و ادامه را ندارید.
هیچ گاه هنگام بروز خطا در برنامه خود نا امید نشوید. بلکه خوشحال هم باشید. چون قرار است مطلب و تکنیک جدیدی یاد بگیرید. متن خطای خود را گوگل کنید. در انجمن ها  و وبسایت های مربوطه ثبت نام کنید و علت را از حرفه ای ترها بپرسید.
یکی از انجمن های جهانی  برنامه نویسی ، وب سایت
stackoverflow.com است. سوال خود را آنجا مطرح کنید.

8- متوقف نشوید و هر روز تمرین کنید :

یکی از عوامل موفقیت در برنامه نویسی تمرین زیاد به صورت مداوم و روزانه است. به هیچ وجه تمرین را متوقف نکنید و فاصله زمانی زیاد بین تمرین ها نیندازید. ساده ترین پروژه ها و الگریتم ها را از اینترنت دریافت کنید و خود به آن فکرکنید و کد بزنید . خلاق باشید و سعی کنید راهی جدید و ساده برای حل مسائل پیدا کنید. کدهای حرفه ای تر ها را ببینید و سعی کنید روش کدزنی آن ها را تحلیل کنید. از افراد با تجربه کمک بگیرید و نظر آن ها را در مورد سیستمی که طراحی کردید بپرسید. معماری های جدید و فریم ورک های روز و محبوب را بشناسید و از آن ها استفاده کنید.

9-  بهترین زبان برنامه نویسی برای بازار کار:

اگر  شما به هر زبانی به طور حرفه ای مسلط باشید، مطمئن باشید که همیشه فرصت استخدام در همه جا را دارید. پس بعد از انتخاب مسیر یک زبان را جهت یادگیری انتخاب کنید و در آن حرفه ای شوید. وقتی یک زبان را به طور کامل فراگرفتید، یادگیری دیگر زبان ها بسیار ساده تر خواهد شد.
سعی کنید برکه ای باشید به عمق ده متر، نه اقیانوسی به عمق ده سانتی متر

10-  انتخاب بهترین اساتید و وسایل کمک آموزشی:

یک استاد و یا یک کتاب خوب می تواند علاقه شما را به برنامه نویسی بیشتر کند و بلعکس.
انتخاب درست منابع آموزشی جهت یادگیری می تواند ضمن ارائه مسیر درست برنامه نویسی به شما ، علاقه و امید شما را به این مبحث بیشتر کند .

 

توضیحاتی در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی:

یک‌سری از زبان‌ها چندسکویی (CrossPlatform) هستند. به این معنی که می‌توان برای بسترهای متفاوتی برنامه‌‌نویسی کرد. مانند زبان برنامه‌نویسی جاوا (Java) که به کمک آن  می‌توان برای ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و وب برنامه‌نویسی کرد. ولی برنامه‌نویسی برای سیستم‌های مختلف به این سادگی‌ها هم نیست و تقریباً برای هر بستر (Platform) نیاز به مهارت‌ِ خاصی است.

یک‌سری اصول در اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی عمومیت دارند که معمولا در زبان‌های مختلف تفاوتی ناچیز دارند. مثلا شرط‌ در اکثر زبان‌ها وجود دارد. بنابراین اگر شما در ابتدای کار هستید رادوو به شما پیشنهاد می‌کند که ابتدا مقدمات کلی برنامه‌نویسی را یاد بگیرید و روی یک زبان خاص اصرار نداشته باشید.

بعضی از زبان‌ها متخص وب هستند مانند زبان برنامه‌نویسی PHP و بعضی مختص سیستم عاملی خاص.

چارچوب‌های برنامه نویسی با زبان برنامه‌نویسی متفاوت هستند و به اشتباه بعضی از چارچوب‌ها، زبان برنامه‌نویسی خطاب میشوند مانند ASP.Net

بررسی ویژگی‌های زبان‌های مختلف:

جاوا | Java

یک زبان برنامه‌نویسی چند منظوره است که در سال 1995 عرضه شد. جاوا یک زبان برنامه‌نویسیِ شیءگرا است و در سال 2015 میلادی جاوا محبوب‌ترین زبان نزد برنامه‌نویسان جهان شناخته شد. این زبان شبیه به ++C است اما مدل شیءگرایی آسان‌تری دارد و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های بنیادین جاوا این است که مدیریت حافظه را بطور خودکار انجام می‌دهد. ضریب اطمینان عملکرد برنامه‌های نوشته‌شده به این زبان نسبت به زبانهای نسل اول C بالا است. برنامه‌های جاوا به صورت بایت کد (کامپایل) می‌شوند و توسط JVM (ماشین مجازی جاوا) به کدهای ماشین تبدیل و اجرا می‌شوند. در صورت وجود JVM مانند سایر زبانهای مبتنی بر آن که وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیستند برنامه های نوشته شده به جاوا بر روی هر نوع سیستم عامل و هرگونه وسیله ی الکترونیکی قابل اجرا می‌باشند.

بیش از 9 میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان برنامه نویسی می کنند که این خود نشان دهنده فضای مناسب برای این زبان و تعداد زیادی از برنامه های کاربردی و ... می‌باشد 
طبق آخرین آمار انجمن برنامه نویسان TIOBE ، زبان برنامه نویسی جاوا به لحاظ کارایی و استفاده ، دارای بالاترین رنکینگ در سرتا سر دنیاست ، یعنی رتبه اول را از آن خود نموده است

جاوا اصلی‌ترین زبانی است که گوگل برای توسعه‌ برنامه‌های آندرویدی از آن استفاده می‌کند. اگر آرزوی برنامه‌نویس شدن را دارید، باید بدانید که یادگیری جاوا به معنای فرصت‌های شغلی بسیار است و معمولا حقوق‌های بالایی را خواهد داشت.

جاوا اسکریپت | Java Script

ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که جاوا اسکریپت و جاوا هیچ ارتباطی باهم ندارند و جاوا اسکریپت در واقع یک زبان اسکرپیت‌نویسی است که همه‌ی مرورگرها از آن پشتیبانی می‌کنند. 

JavaScript یک زبان اسکریپت‌نوسیِ شی گرا و سطح بالا است. فریم ورک‌های بسیاری برای این زبان طراحی شده است مانند جی کوئری (JQuery) و آنگولار جی اس (AngularJS). کاربرد جاوااسکریپت در سایت‌ها و صفحات اینترنتی است، بنابراین یادگیری جاوا اسکریپت مستلزمِ یادگیریِ یکسری استاندارد‌ها و ویژگی‌های وب است و شما نیاز به یادگیری سطحی HTML و CSS خواهید داشت.  

سی پلاس پلاس | ++C

سی پلاس پلاس جانشینی برای زبان برنامه‌نوسیِ سی به شمار می‌رود که اساسا برای تعیین عملیات و انجام وظایف توسط کامپیوتر ساخته شده است. زبان برنامه‌نویسیِ سی پلاس پلاس شیءگرا، سطح بالا و چندرگه است.
در حال حاضر از سی پلاس پلاس (++C) در برنامه‌نوسی سمت سرور، بازی‌های ویدیویی، برنامه‌نویسی سیستمی و درایورها استفاده می‌شود.
C++ اهداف بیشتری را نسبت به C پوشش می‌دهد. بطوریکه باید به عنوان یک زبان مجزا آموزش داده شود. برای یادگیریِ این زبان نیازی به یادگیری زبان C بعنوان پیش نیاز نمی‌باشد. 

پی اچ پی | PHP

زبان مورد علاقه‌ی بسیاری از توسعه‌دهندگان وب است. این زبان مختص وب است و فقط می‌تواند توسط توسعه دهندگان وب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کدهای پی اچ پی توسط یک وب سرور که نرم‌افزار پی اچ پی روی آن نصب شده است، تفسیر می‌شود.
PHP نسبت به روزهای اولیه خود، تغییرات اساسی داشته است و برنامه زمانی دقیقی برای آن طراحی شده است؛ به این صورت که هر نسخه از این زبان تا سه سال پشتیبانی می‌شود، تا دو سال تمامی به‌روزرسانی را دریافت می‌کند و در سال سوم فقط به‌روزرسانی‌های امنیتی برای هر نسخه از آن ارائه می‌شود.
این زبان در حال حاضر یکی از رایج ترین زبان‌های توسعه وب به شمار می‌رود و رقابتی بین این زبان و ASP.Net مایکروسافت برقرار است.

اِی اِس پی دات‌نِت | APS.Net

APS.Net یک چارچوب کاربردی برای وب است که توسط شرکت مایکروسافت عرضه شده تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت وب سایت‌ها، برنامه‌ها تحت وب پویا، سرویس‌های وب و سرویس‌های XML از آن استفاده کنند. ASP.Net یک چارچوب است و نمی‌توان گفت یک زبان برنامه‌نویسی مجزا می‌باشد. هسته سیستم‌هایی که با ASP.Net تولید می‌شوند میتواند با زبانهای مختلف مانند VB و #C نوشته شده باشد بنابر این یادگیری یکی از این زبان‌ها و فراگیریِ ASP.Net میتواند شما را به یک توسعه دهنده وب تبدیل کند.

سی شارپ | #C

سی شارپ یک زبان یک زبان‌ همه فن حریف است که برپایه مدرن بودن، سادگی، شیءگرایی و همه منظوره بودن ساخته شده است، و برای ساخت طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سی شارپ (#C) توسط شرکت مایکروسافت طراحی شده است و بسیاری از محصولات حرفه‌ای سیستم‌عامل ویندوز که کاربران همه روزه از آنها استفاده می‌کنند، با این زبان پیاده سازی شده است.
شما با یادگیریِ سی شارپ نه تنها برای ویندوز بلکه برای مک و چندین توزیع محبوب لینوکس (به واسطه‌ی Net Core.) برنامه نویسی کنید. با پشتیبانیِ فوق‌العاده‌ی مایکروسافت از سی‌شارپ و ابزارات مختلف این شرکت شما می‌توانید با استفاده از این زبان برای سیستم عامل‌های اندروید (Android)، ویندوز موبایل (Windows Phone) و آی‌ اُ اِس (IOS) برنامه‌نویسی کنید. زبان #C، زبان اصلیِ هسته اکثر وبسایت‌های مطرح دنیا است که یکی از آنها که هر روزه توسط برنامه‌نویسان استفاده می‌شود StackOverFlow است. بنابر این دنیای گسترده‌ی وب نیز در تسلط این زبان گنجانده می‌شود.

پایتون | Python

پایتون یک زبان همه منظوره و سطح بالا است. این زبان در اواخر دهه 80 (میلادی) طراحی شده است. پایتون از جمله زبان‌های برنامه‌نویسی قدرت‌مندی است که توانایی ورود به حوزه‌های مختلفی هم‌چون محاسبات علمی را دارد. 
لازم به ذکر است که در ساخت سیستم‌های بزرگی مانند دراپ‌باکس و یوتیوب از زبان برنامه‌نویسی Python استفاده شده است. پایتون همچنین استفاده وسیعی از صنعت ایمنی اطلاعات می‌کند. مثلاً در چندین ابزار پیشنهاد شده توسط تأمین امنیت و امنیت مرکزی و اسکنر امنیت کاربردی وب واپیتی. پایتون معمولاً در توسعه کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابی | Ruby

رابی یک زبان برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر، پویا و شیءگرا است که در اواسط دهه 90 (میلادی) در ژاپن طراحی شد. این زبان فرصت‌های شغلی خوبی را برای برنامه‌نویسان به وجود آورده است. امروزه بسیاری از برنامه‌های کاربردی وب، سرویس‌های ذخیره‌ساز ابری، شبکه‌های اجتماعی و تجارت الکترونیک با استفاده از این زبان ساخته شده است.
سینتکس رابی بسیار شبیه سینتکس پایتون است. رابی دو پیاده‌سازی اصلی دارید: مفسر رسمی روبی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، و JRuby که یک پیاده‌سازی براساس جاوا است.

آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 شهریور 1396 ساعت 07:51
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)