آموزشگاه تخصصی کامپیوتر،شبکه و برنامه نویسی در کرج

لینوکس

لینوکس یک سیستم‌عامل شبه یونیکس است که بخش عمدهٔ آن سازگار با استاندارد پازیکس است. از دید فنی لینوکس تنها نامی است برای هستهٔ سیستم‌عامل و نه کل آن. هسته‌ای که نخستین بار در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط لینوس توروالدز منتشر شد. اما به طور معمول این نام به سیستم‌عامل‌هایی که از ترکیب‌بندی لینوکس (به عنوان هسته سیستم‌عامل) با نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز بدست می‌آیند اطلاق می شود. درحالی که بنیاد نرم‌افزار آزاد سیستم‌عامل حاصل از این ترکیب‌بندی را «گنو/لینوکس» می‌نامد اما عموماً آن را لینوکس می‌خوانند. این دوگانگی در نام نهادن منجر به بحث نامگذاری گنو/لینوکس شده‌است.

لینوکس از سخت‌افزارهای مختلفی پشتیبانی می‌کند از جمله انواع مختلف تلفن همراه، تبلت، مسیریاب، و کنسول بازی تا رایانه‌های رومیزی، رایانه‌های بزرگ و ابررایانه‌ها.

بر خلاف آن‌چه در میان مردم عادی رواج دارد، لینوکس یک سیستم‌عامل نیست و چیزی به نام «سیستم‌عامل لینوکس» وجود ندارد. آن‌چه عموماً توسّط افراد به این نام خوانده می‌شود، همان «سیستم‌عامل گنو/لینوکس» است.

اگرچه ابتدا لینوکس فقط برای استفادهٔ ریزپردازنده‌هایی با معماری ۸۰۳۸۶ اینتل طراحی شده بود؛ اما امروزه انواع گوناگون معماری‌ها را پشتیبانی می‌کند و در انواع و اقسام وسایل از کامپیوترهای شخصی گرفته تا ابررایانه‌ها و تلفن‌های همراه و سرور ها به کار می‌رود. این سیستم‌عامل که در ابتدا بیشتر توسط افراد مشتاق به طور داوطلبانه گسترش پیدا می‌کرد و به کار گرفته می‌شد، توانسته است پشتیبانی شرکت‌های بزرگی چون آی‌بی‌ام و هیولت-پاکارد را به دست آورد و با بسیاری از نسخه‌های تجاری یونیکس رقابت کند. طرفداران لینوکس و بسیاری از تحلیل‌گران این موفقیت را ناشی از استقلال از فروشنده، کم‌هزینه بودن پیاده‌سازی، سرعت بالا، امنیت و قابلیت اطمینان آن می‌دانند

 

گواهینامه مؤسسه تخصصی لینوکس

گواهینامهٔ بنیاد حرفه‌ای لینوکس (به انگلیسی: Linux Professional Institute Certification) یا LPIC، یک گواهینامهٔ معتبر در زمینهٔ لینوکس است که توسط نماینده‌های بنیاد حرفه‌ای لینوکس (به انگلیسی: Linux Professional Institute) در سراسر جهان برگزار می‌گردد.

هدف گواهینامهٔ بنیاد حرفه‌ای لینوکس تأیید صلاحیت متخصصین فناوری اطلاعات در زمینهٔ سیستم‌عامل لینوکس و ابزارهای مرتبط با آن است. این مدرک وابسته به توزیع خاصی نیست و با توجه به استاندارد اصلی لینوکس و سایر استانداردها و قراردادهای مرتبط طراحی شده است.

 

گواهینامه‌ها

گواهینامه‌های LPIC در چند سطح مختلف قابل دریافت است. تصمیم اینکه کدام یک از وظایف در هر سطح قرار گیرد توسط ارزیابی «آنالیز وظایف شغلی» (به انگلیسی: Job Task Analysis) صورت گرفته است. برای هر یک از مراحل طراحی امتحانات، «آنالیز وظایف شغلی» از طریق مراحل هوش‌سنجی شناخته شده انجام گرفته است تا ارتباط و کیفیت بالای آن تضمین شود.

گواهینامهٔ مدیریت سطح پایین لینوکس (LPIC-1)

گواهینامهٔ مدیریت سطح پایین لینوکس (به انگلیسی: Junior Level Linux Certification) اولین گواهینامه از این سری می‌باشد که اولین بار در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۰ برگزار شد، و آخرین بازبینی بر روی آن در سال ۲۰۰۹ صورت گرفته است. برای دریافت این گواهینامه، قبولی در دو آزمون ۱۰۱ و ۱۰۲ این مؤسسه ضروری‌ست. شرکت در این امتحان پیش‌نیاز خاصی ندارد.

توانایی‌های مورد نیاز:

 1. کار با ترمینال لینوکس
 2. انجام وظایف مدیریتی ساده همچون کمک به کاربران و اضافه کردن کاربر به سیستم، ایجاد و بازیابی پشتیبان و نیز خاموش و روشن‌کردن سیستم.
 3. نصب و تنظیم یک ایستگاه کاری (به همراه X) و اتصال آن به شبکۀ محلی و یا یک رایانهٔ شخصی به اینترنت.

مدیریت سطح پیشرفته لینوکس (LPIC-2)

اولین انتشار آن مربوط به ۲۹ نوامبر سال ۲۰۰۱ و آخرین بازنگری در آن در اول آپریل سال ۲۰۰۹ صورت گرفت.
برای دریافت گواهینامه مؤسسه تخصصی لینوکس سطح دو، واجدین شرایط می‌بایست از دو آزمون شماره ۲۰۱ و ۲۰۲ با موفقیت عبور کنند. این آزمون‌ها می‌توانند به ترتیب دلخواه گرفته شوند اما واجدین شرایط می‌بایست پیش از آن، گواهینامه مؤسسه تخصصی لینوکس سطح یک را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند.
اهداف:

 • مدیریت ایستگاه‌های کوچک تا متوسط که دارای سرورهای لینوکس و مایکروسافت هستند.
 • مشاوره به مدیران سطح بالاتر.

سرفصل‌های آزمون ۲۰۱:

 • برنامه‌ریزی ظرفیت Capacity Planning
 • هستهٔ لینوکس (شخصی‌سازی و کامپایل مجدد)
 • روند بوت سیستم و پیکربندی بوت‌لودر
 • آشنایی با فایل سیستم‌ها و سرویس Udev
 • مدیریت پیشرفتهٔ تجهیزات ذخیره‌سازی
 • پیکربندی و عیب یابی شبکه
 • نگهداری و پشتیبانی سیستم

سرفصل‌های آزمون ۲۰۲:

 • پیکربندی DNS
 • سرویس‌های تحت وب
 • اشتراک گذاری فایل در شبکه، SAMBA و NFS
 • پیکربندی Mail Server
 • مدیریت کلاینت در شبکه
 • امنیت سیستم

مدیریت سطح بالای لینوکس (LPIC-3)

برنامه گواهینامه LPIC-3 بیانگر حد اعلی برنامه گواهینامه LPI است. LPIC-3 برای «مرحله سرمایه گذاری» حرفه ای‌های لینوکس طراحی شده است. LPIC-3 از تنها یک امتحان برای نقش «هسته» LPIC-3 تشکیل شده است. تعدادی از امتحانات تخصصی به عنوان نقشهای اضافی در راس گواهینامه «هسته» LPIC-3 پیشنهاد شده است. تخصصهای پیشنهاد شده شامل موارد ذیل است: محیط آمیخته، امنیت، قابلیت دسترسی بالا و مجازی سازی، وب و اینترانت ، نامه و پیام رسانی. اولین نقش تخصصی این چنینی «محیط آمیخته» در ژانویه ۲۰۰۷ در دسترس قرار گرفت و امنیت در فوریه ۲۰۰۹ منتشر شد. پیش نیازها: برای دریافت گواهینامه LPIC-3 شما باید یگ گواهینامه LPIC-2 فعال داشته باشید، اما ممکن است شما امتحانات LPIC-2 و LPIC-3 را بدون هیچ ترتیبی بگیرید. هسته - گذراندن امتحان ۳۰۱. تخصص - گذراندن امتحان ۳۰۱ و هر یک از امتحانات LPI 302-306 برای دریافت گواهینامه تخصصی مربوطه. هم اکنون سایت LPI اهداف سه نقش تخصصی ۳۰۲، ۳۰۳ و ۳۰۴ را لیست کرده است. امتحان ۳۰۴ مجازی سازی است. هم اکنون سایت LPI یک تاریخ انتشار برای دیگر نقشها را لیست نکرده است

آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 شهریور 1396 ساعت 10:30
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)